Dopravní nehody

Množství sražených rysů na českých silnicích rok od roku roste. stejně jako nehody s ostatní zvěří. Důvodem je nepřiměřená rychlost, nepozornost řidičů a chybějící ekodukty na frekventovaných dálnicích a silnicích.

Pytláctví

PYTLÁCTVÍ JE HLAVNÍ FAKTOR SNIŽUJÍCÍHO SE POČTU JEDINCŮ RYSA OSTROVIDA V ČESKÉ REPUBLICE. SPOLEČNÝMI SILAMI VŠAK MŮŽEME ZABRÁNIT JEHO VYHYNUTÍ.

přibližný počet jedinců Rysa ostrovida

Při zachování současného vývoje stavu populace rysů budeme s velkou pravděpodobností svědky vymření dalšího živočišného druhu na našem území. Rysa ostrovida řadíme mezi ohrožené druhy z důvodu několika faktorů. Vysoké mortalitě mláďat, pytláctví, fregmentaci krajiny a přerušování migračních koridorů dopravními stavbami. Tyto aspekty velmi ohrožují rysí populaci v České Republice. Zastavme to!

stovky

usmrcených rysů za posledních 20 let

Šokující fakt s ohledem na skutečnost snižující se populace Rysa ostrovida na území České republiky. Největšími nepřáteli rysa jsou pytláci, z nichž někteří jsou myslivci a k lovu se sami hlásí. Stejně jako ke svému mottu:

Myslivec by se měl především prezentovat láskou k přírodě. Jeho pracovní náplní je především péče o přírodu a krajinu, zvelebování přírodních podmínek zvěře.

z toho desítky následkem dopravních nehod

Na první pohled nevelké číslo, ale pokud zohledníme celkový počet jedinců na našem území, zjistíme, že se jedná o zbytečnou smrt 1/5 současné populace.

Rys a Rysice ze Å umavy

Rysice od Malenic Na počátku června 2017 byli informováni pracovníci NP Šumava o dopravní nehodě na silnici v úseku mezi Vimperkem a Volyní, kde došlo ke sražení rysa. Pozdějším šetřením bylo zjištěno, že se jedná podle stavu mléčných...

Příběh rysice Milky

Tento příběh nejvíce reflektuje situaci kolem pytláctví a přežívání naší rysí populace. Postřelení číslo jedna. Na podzim roku 2001 našel poraněnou rysici Milku, nedaleko Lipky u Vimperka, pracovník správy Národního parku Šumava. Při...

47%

myslivců kryje pytláctví svých kolegů

Informace pochází z anonymní ankety myslivců, ze které mimo jiné vyplynulo, že 14% z nich se přiznalo k upytlačení rysa.

Českomoravská jednota svým postojem v podstatě kryje jednání svých členů – od problematiky jedinců se raději distancuje.

Policie, zejména malé obvodní stanice, taktéž často případy uzavírají bez dopadení pachatele – nezřídka se jedná o jejich známé, kamarády nebo policisty-myslivce v jedné osobě.

zapojte se

Jak pomoci?

V boji proti nelegálnímu pytláctví je nejdůležitější informovanost společnosti. Můžete například vytvořit vlastní kampaň nebo podpořit nějakou již probíhající.

 

Pokud se nacházíte v oblasti se zvýšeným výskytem zvěře, předvídejte a přizpůsobte jízdu svým dovednostem. Když už se nehoda stane, jednejte, neujíždějte a pomozte. 

sdílejte kampaň

Sociální sítě jsou ideálním místem pro online kampaně. Sdílejte nás nebo další organizace a staňte se tak aktivní součástí boje proti zabíjení.

Podpořte

Pokud nemáte prostředky na vlastní kampaň, můžete přispět některé organizaci zabývající se ochranou rysů a pomoci tak snížit finanční zátěž.

buďte pozorní a předvídejte

Nepozornost je druhým hlavním faktorem častých srážek se zvěří. Nejčastěji se nehody stávají v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, tedy v době, kdy je zvěř nejvíce aktivní.

zavolejte policii

Pytláctví je trestný čin, proto je kontaktování krajského oddělení policie ten nejlepší a nejefektivnější způsob řešení situace.



zavolejte pomoc

Pokud dojde k dopravní nehodě, neujíždějte! Zvěř po srážce může být při zajištění správné veterinární péče zcela v pořádku. V opačném případě ji pošlete na smrt třeba jen kvůli zlomené noze.

Napište nám

Jste svědkem nebo víte o pytláctví ve vašem okolí? Nenechávejte si to pro sebe. Dejte nám o tom vědět a my podnikneme ty správné kroky k dopadení pachatele. Napsat můžete i anonymně.

Rys Ostrovid, z.ú.

Pod Hřištěm 310, Březenec, 431 11 Jirkov

IČO: 08367051

info@rysostrovid.cz

Podpora

číslo účtu: 290091966/0300

rysostrovid@rysostrovid.cz

 

© Rys Ostrovid z.ú.